Sectional CC Meet 2009

Saturday, October 24, 2009

Pewaukee High School

 

The top two teams, and the top five individuals not on the advancing teams, qualify for the State CC Meet.   Complete results at www.pttiming.com

 

Girls’ Race, 4k, 14 teams, 97 runners           Boys’ Race, 5k, 14 teams, 101 runners

1st) Pewaukee, 30 pts                                      1st) Pewaukee, 58 pts

2) Catholic Memorial, 71 pts                            2) Clinton, 104 pts

3) Lakeside Lutheran, 98 pts                            3) Catholic Memorial, 108 pts

4) Whitewater, 122 pts                                   4) Beloit Turner, 18:36

5) Marshall, 137 pts                                         5) Marshall, 159 pts

6) Lake Mills, 156 pts                                      6) Cambridge, 160 pts

7) East Troy, 200 pts                                       7) Lake Mills, 189 pts

8) Kettle Moraine Lutheran, 209 pts                 8) Columbus, 192 pts

9) Columbus, 242 pts                                       9) Lakeside Lutheran, 207 pts

10) Palmyra-Eagle, 283 pts                              10) Whitewater, 251 pts

11) Jefferson, 298 pts                                      11) Kettle Moraine Lutheran, 264 pts

12) Clinton, 302 pts                                         12) Delavan Darien, 296 pts

13) Cambridge, 304 pts                                   13) East Troy, 305 pts

14) Delavan Darien, 346 pts                             14) Walworth BigFoot, 360 pts

 

Winner: Morgan Sickels, Cath.Mem 15:08        Winner: John Luterbach, Cath Mem 16:54

Individual Qualifiers:                                          Individual Qualifiers:

6) Denay Hering, Lake Mills, 16:00                   1) John Luterbach, Cath Mem  16:54

7) Alex Hein, Lake Mills, 16:10                         2) Patrick Jenkins, Cambridge, 17:02

8) Morgan Dteffens, Ket Mor Luth 16:12          3) Garrett Patrick Columbus, 17:13

11) Sarah Hackbarth, Lake Luth, 16:23             5) Hunter Weber, Marshall, 17:38

12) Alyssa Schumacher, Lake Luth, 16:27         7) Grey Davis, Lake Luth, 17:38

 

WW Runners:                                                    WW Runners:

21) Jessica Shelbourn, 17:02                             10) Ben Cipriano, 18:08

22) Kelsey Harms, 17:03                                  34) Sean McKenzie, 19:08

24) Alyssa O’Donnell, 17:18                             45) Nathan Cederberg, 19:34

25) Geena Romani, 17:18                                  79) Zach Adkinson, 21:49

30) Kristin Anderson, 17:28                              83) Tyler Myszkewicz, 21:54

61) Cristina Ossers, 18:27                                 84) Brian Furlano, 21:59

73) Caroleigh Perkins, 18:56                             86) Jake Kanack, 22:18

 



Back button   Back