CROSS COUNTRY, 1971

Coach Jack Daniel

 

Team Members:  George Behrens, Mark Burrows, Bill Koenitzer, Mike Piper, Dan Bonk, Larry Gnatzig, J. Jacobson, T. Pickering,   J. Klecker (mgr),  C. Edmondson, Mike Sokolowski,

P. Hermsen,  P. Rogers,  D. Keiser,  S. Pomplin,  T. Ketterhagen,  T. Agnew,  R. King,

D. West,  J. Alvarado,  D. Henze

 

Captains:  ?????????????????  (Someone please let Coach Carstens know.)

Most Improved Runner:  Dan Bonk

 

Letterwinners:  ?????????????  (Someone please let Coach Carstens know.)

 

SLC All-Conference:  Dan Bonk, Larry Gnatzig, Bill Koenitzer

 

 

SLC Conference Meet Results: 

            Varsity:  (84 runners) (2.5 miles)

                        1) Waterford, 30 pts                                7) East Troy, 247 pts

                        2) Delavan-Darien, 66 pts                8) BigFoot, 285 pts

                        3) Whitewater, 75 pts                                9) Lake Geneva Badger

                        4) Wilmot, 105 pts                         10) Union Grove

                        5) Mukwonago, 213 pts                          11) Burlington

                        6) Elkhorn, 218 pts                         12) Salem Central

 

            Individual Winner:  Scott Lewis, Waterford,

            Whitewater Runners:

                        10) Dan Bonk, 13:57                               20) Todd Pickering, 14:17

                        13) Larry Gnatzig, 14:04                23) Jim Jacobson, 14:20

                        14) Bill Koenitzer, 14:05                        DNF) Mike Piper (fell)

                        18) George Behrens, 14:12

            JV:  (63 runners)  (2.5 miles)

                        1) Whitewater, 25 pts                                5) Mukwonago, 130 pts

                        2) Waterford, 53 pts                                6) Elkhorn, 211 pts

                        3) Wilmot, 84 pts                           7) BigFoot, 223 pts

                        4) Burlington, 103 pts                                8) Union Grove, 229 pts

 

                        Whitewater Runners:

                                    1) Mike Sokolowski, 14:51    9) Peter Rogers, 15:14

                                    4) Tom Ketterhagen, 15:03    15) Jesse Alvarado, 15:37

                                    5) Pat Hermsen, 15:17             22) Dave West, 15:46

                                    6) Mark Burrows, 15:19             

                       

Whitewater placed 1st in the Regional CC Meet.

Whitewater placed 1st in the Sectional CC Meet.

Whitewater placed 5th in the WIAA State CC Meet. 

State Runners: (PLACES????)
George Behrens
Bill Koenitzer
Larry Gnatzig
Mike Piper
Dan Bonk

Mark Burrows
Jeff Jacobson

 

 



Back button   Back