CROSS COUNTRY 1978

Coach Dirk Seibold

 

Boys’ Team Members:  Ben Applebeck, Gary Kuhl, Mark Triebold, Bob Triebold, Barry Heederik, Brant Miles, Phil Yao, Larry Hawes, Andy Peterson, Mike Murphy, Tim Coulthart, Wally Giese, Scott Spurgat, Kim Cardinal,

Girls’ Team Members: Nancy Koenitzer, Cora Kurtzweil, Rita Domitrz, Sharon Silva, Karen Field, Dawn Rexroat, Kari Rorstad(Belgium?), Jeanne Donahue, Beth Luther

____________________________________________________________________________

Letterwinners:  Ben Applebeck, Gary Kuhl, Bob Triebold, Mark Triebold, Barry Heederik, Brant Miles, Phil Yao, Larry Hawes, Andy Peterson,  Nancy Koenitzer, Cora Kurtzweil, Rita Domitrz, Sharon Silva, Karen Field,

_____________________________________________________________________________

SLC All-Conference:  Ben Applebeck, Nancy Koenitzer, Cora Kurtzweil, Rita Domitrz, Sharon Silva, Karen Field,

_____________________________________________________________________________

Outstanding Runner:  Nancy Koenitzer, Ben Applebeck

Most Improved Runner: Cora Kurtzweil, Mark Triebold

_____________________________________________________________________________

Captains:  Anne Pope, Ben Applebeck

_____________________________________________________________________________

 

SLC Conference Meet Results:

Varsity Girls:  (2.0 miles, 44 runners)

                        1st: Whitewater, 27 pts                                4th: Delavan-Darien, 100 pts

                        2nd: Salem Central, 37 pts               5th: Burlington, 119 pts

                        3rd: Waterford, 77 pts

 

                        Individual Winner:  Louise Haske, Salem Central, 13:08

                        Whitewater Runners:

                                    2nd) Nancy Koenitzer, 13:10                        10) Karen Field, 13:57

                                    3rd) Cora Kurtzweil, 13:26                20) Dawn Rexroat, 14:42

                                    4th) Rita Domitrz, 13:36                            32) Kari Rorstad, 15:43

                                    8th) Sharon Silva, 13:51

Varsity Boys:  (3.0 miles, 82 runners)

                        1st: Mukwonago, 51 pts                                7th: Waterford, 160 pts

                        2nd: Burlington, 66 pts                                8th: Whitewater, 163 pts

                        3rd: Salem Central, 98 pts               9th: Delavan-Darien, 230 pts

                        4th: East Troy, 123 pts                                10th: Wilmot, 283 pts

                        5th: Union Grove, 144 pts              11th: Walworth Bigfoot, 300 pts

                        6th: Elkhorn, 147 pts                         12th: Lake Geneva Badger, 300 pts

 

                        Whitewater Runners:

                                    1st) Ben Applebeck, 16:00                56) Brant Miles, 18:05

                                    23) Gary Kuhl, 17:07                            64) Phil Yao, 18:22

                                    39) Mark Triebold, 17:32                70) Larry Hawes, 18:34

                                    44) Barry Heederik, 17:35

 

JV Boys:  (3.0 miles, 60 runners)

                        Whitewater placed 6th out of 11 teams.

                        Whitewater Runners:

                                    16) Andy Peterson, 18:26    26) Wally Giese, 18:54

                                    19) Mike Murphy, 18:35                37) Scott Spurgat, 19:33

                                    25) Tim Coulthart, 18:50             45) Kim Cardinal, 19:50

_________________________________________________________________________

**Whitewater Girls’ Team won the Regional but did not advance to State.

**Ben Applebeck placed 6th at the 1978 State CC Meet with a time of 15:50 for 3.0 miles.

                       

 



Back button   Back