CROSS COUNTRY, 1979

Coach Dirk Seibold

 

Girls’ Team Members:  Joan Cease, Cora Kurtzweil, Paula Long, Sharon Silva, Jeanne Donahue, Rita Domitrz, Nancy Koenitzer, Karen Perinchief, Myriam Masson(Belgium), Karen Moksnes, Karen Field, Lora Gailloreto

Boys’ Team Members:   Steve Griffith, Curt Coppenbarger, Brant Miles, Phil Yao, Gary Kuhl, Mark Triebold, Barry Heederik, Mark Schroeder, Jeff McLeRoy, Fred Kampe, Byron Lewin, Tim Coulthart, Keith Hathaway, John Kane, Alex Prusener, Dave Manley, Bob Triebold, Kim Cardinal

______________________________________________________________________________

 

Captains:  Tim Coulthart, Nancy Koenitzer

______________________________________________________________________________

 

SLC All-Conference:  Bob Triebold,  Cora Kurtzweil, Sharon Silva, Nancy Koenitzer, Rita Domitrz, Karen Perinchief

______________________________________________________________________________

Outstanding Runner:  Bob Triebold, Cora Kurtzweil

Most Improved Runner:  Barry Heederik, Sharon Silva

______________________________________________________________________________

Letterwinners:  Karen Perinchief, Rita Domitrz, Cora Kurtzweil, Joan Cease, Sharon Silva, Nancy Koenitzer, Karen Field, Bob Triebold, Barry Heederik, Mark Triebold, Phil Yao, Brant Miles, Gary Kuhl, Kim Cardinal, Keith Hathaway

_____________________________________________________________________________

 

SLC Conference Meet Results: 

Varsity Girls:  (2.0 miles,  55 runners)

                        1st:  Whitewater, 37 pts                                4th: Waterford, 98 pts

                        2nd:  Salem Central, 43 pts               5th: Elkhorn, 103 pts

                        3rd:  Mukwonago, 49 pts                    6th: Walworth Bigfoot, 128 pts

 

                        Individual Winner:  Mary Haske, Salem Central, 12:42

 

                        Whitewater Runners:

                                    2) Cora Kurtzweil, 12:51                        23) Joan Cease, 14:32

                                    5) Sharon Silva, 13:13                            30) Paula Long, 15:12

                                    7) Nancy Koenitzer, 13:17                        39) Jeanne Donahue, 16:31

                                    11) Rita Domitrz, 13:31                           43) Karen Moksnes, 17:05

                                    12) Karen Perinchief, 13:32                47) Myriam Masson, 18:03

                                    15) Karen Field, 13:51

Varsity Boys:  (3.0 miles, 84 runners, 12 teams)

                        1st: Mukwonago, 49 pts                                7th: Union Grove, 176 pts

                        2nd: Burlington, 58 pts                                8th: Delavan-Darien, 177 pts

                        3rd: Whitewater, 110 pts              9th: East Troy, 192 pts

                        4th: Salem Central, 123 pts              10th: Walworth Bigfoot, 269 pts

                        5th: Elkhorn, 124 pts                         11th: Wilmot, 299 pts

                        6th: Waterford, 151 pts                                12th: Lake Geneva Badger, 327 pts

 

 

 

                        Individual Winner:  Greg Peterson, Mukwonago, 16:02

 

                        Whitewater Runners:

                                    7)  Bob Triebold, 16:36                           33) Brant Miles, 17:40

                                    19) Barry Heederik, 17:13                38) Phil Yao, 17:52

                                    21) Gary Kuhl, 17:16                            43) Mark Triebold, 18:13

                                    30) Keith Hathaway, 17:34

 

 

 

JV Boys:  ( 3.0 miles, 38 runners)

                        Whitewater placed 3rd out of 8 teams.

                        Whitewater Runners:

                                    3rd)  Fred Kampe, 17:49                21) Wally Giese, 19:21

                                    12) Jeff McLeRoy, 18:44                30) Steve Griffith, 19:56

                                    14) Tim Coulthart, 19:04                         31) Kim Cardinal, 20:20

                                    19) Alex Prusener, 19:13

____________________________________________________________________________

 

At the Sectional CC Meet, Whitewater Boys’ Team finished 2nd (99 pts) to Clinton (41 pts) out of 12 teams.  Only the top team advanced to State CC.                   

 

At the Sectional CC Meet, Whitewater Girls’ Team and Beloit Turner’s Girls’ Team both ended up with 40 pts.  But Whitewater was declared the winner and advanced as a team to State CC because its 6th runner was ahead of Beloit Turner’s 6th runner.  Therefore, Whitewater won the tie breaker for the first place team.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1979 State CC Meet Results:  ( 6 teams, 62 runners, 2.0 miles)

                        Whitewater placed 4th with 88 pts behind 1st place Tomahawk (54 pts.)

                        Whitewater Runners:

                                    9th)  Cora Kurtzweil, 12:13  (school record for two miles in CC)

                                    21) Rita Domitrz, 12:47

                                    27)  Karen Perinchief, 12:53

                                    38)  Nancy Koenitzer, 13:28

                                    46) Karen Field, 13:44

                                    47) Sharon Silva, 13:46

                                    50) Joan Cease, 14:06

 



Back button   Back